Yle
Väkeä on käynyt paljon esimerkiksi pienituloisille tarkoitetuissa yhteisruokatilaisuuksissa. Mikkelin seurakunnan 50 000:n euron lisärahaa pidetään merkittävänä.
Mikkeln tuomiokirkkoseurakunta on varannut diakoniatyöhön 50 000 euron lisäyksen ensi vuodelle. Lisäraha on merkittävä.
Tänä vuonna seurakunta on varannut diakoniatyön avustuksiin 61 000 euroa. Summa ei sisällä yhteisruokailujen järjestämiskuluja.
Yleensä kirkon pakeille tullaan, kun muuta vaihtoehto ei ole eivätkä sosiaaliturvaetuudet riitä elämiseen. Diakoniatyö tarjoaa apua tarvitseville esimerkiksi ruokakasseja ja edullisia tai maksuttomien ruokailuja.
Kirkko voi antaa maksusitoumuksia välttämättömiin hankintoihin, kuten vaatteisiin. Myös laskuja saatetaan maksaa.
Lisäksi diakoniatyöltä voi saada keskustelutukea ja hengellistä tukea.
Johtavan diakoniatyöntekijä Anne Pöyryn mukaan lisärahalla halutaan panostaa ennen kaikkea ihmisten kohtaamisiin ja keskusteluihin. Pöyry toivoo esimerkiksi lisäkäsiparia diakoniatyöhön.
Lue lisää:
Lähde: Yle