Sininauhaliitto

 

 

Järjestöjen ja hyvinvointialueiden yhteistyöllä voi syntyä parempia palveluita. Tule oppimaan!

Aika: 18.3.2025 klo 13.30–15.30
Paikka: YouTube-striimaus (linkki lähetetään ilmoittautuneille) 
Järjestäjät: Sininauhaliitto, A-klinikkasäätiö ja THL

Ihmisten hyvinvointi on järjestöjen ja hyvinvointialueiden yhteinen intressi. Webinaarin tavoitteena on avata järjestöjen mahdollisuuksia tarjota yhdessä tukea ja apua yhteistyössä hyvinvointialueiden kanssa.

Webinaari sisältää asiantuntijapuheenvuoroja ja käytännön esimerkkejä.
Sininauhaliitto on selvittänyt hyvinvointialueilta, miten päiväkeskuspalvelua toteutetaan eri alueilla ja esittelee selvityksen tuloksia. Lisäksi kuullaan kehitetystä kustannusvaikuttavuusmallista, jonka avulla voidaan viestiä järjestöjen päiväkeskustoiminnan taloudellisesta merkityksestä hyvinvointialueille. Sininauhaliitto esittelee lisäksi syntynyttä näkemystä erilaisten kohtaamispaikkojen tarpeesta.

A-klinikkasäätiö puolestaan on tehnyt uraauurtavaa työtä stigmoja vähentävän yhteistyön ja toimintamallien kehittämisessä. Yhteistyötä on tehty muun muassa kumppanuustalo Myötätuulen kanssa Itä-Uudellamaalla.
THL pohtii kokemuksia ja kehittämistarpeita hyvinvointialueiden ja järjestöjen yhteistyön mahdollisuuksista parantaa palveluja ja sitä kautta tuottaa myös säästöjä. 

Webinaarissa kuulemme kaksi esimerkkiä siitä, miten kumppanuus hyvinvointialueiden ja järjestöjen välillä voidaan tuloksekkaasti toteuttaa.  Päiväkeskus Hanska Keski-Suomesta ja Harjula Helsingistä kertovat tavoista rakentaa kumppanuutta ja arkea yhdessä ihmisten kanssa.  

 Ohjelma  

Avaus: Pekka Lund, Sininauhaliitto

Päiväkeskuspalvelun toteutuminen ja mitä se merkitsee taloudellisesti? Lea Stenberg ja Jenni-Emilia Ronkainen Päiväkeskus 2025 -hanke, Sininauhaliitto

Kumppanuus laadukkaan toiminnan mahdollisuutena sekä säästämisen työkaluna, kehittämispäällikkö Minna Kesänen, THL

Lyhyt tauko

Päiväkeskus ja kohtaamispaikat stigmoja vähentämässä. Case-esimerkkinä kumppanuustalo Myötätuuli Itä-Uudellamaalla. Kehittämispäällikkö Tiina Saarinen, A-klinikkasäätiö ja

Mielenterveys- ja päihdepalveluiden kehittämisen vastuuhenkilö Meritte Nyqvist, Itä-Uusimaa

Kaksi esimerkkiä kumppanuuksien toteuttamisesta: Hanska – Päiväkeskus järjestön ja hyvinvointialueen yhteistyönä (Sovatek ja Keski-Suomen hyvinvointialue sekä  Kumppanuustalo Harjula esimerkkinä kumppanuuksien toteuttamisesta, Helsinki)

Päätössanat

     

    Lue lisää:

    Lähde: sininauhaliitto.fi